KDY: sobota 11. 11. 2017

KDE: Tipsport aréna PARDUBICE

VSTUP: zdarma

Přijďte se podívat na nezapomenutelnou laserovou show, která Vám vyrazí dech! Specialisté v oboru pro Vás připravili spojení světelných efektů s audiovizuálním doprovodem a tím Vám zaručí nezapomenutelnou lasershow v plných barvách dle Vaší fantazie! Lasershow programuje a na místě připravuje vždy pouze zkušený s dlouholetou praxí, školený orientovaný personál s velmi kreativními nápady. 

LASERŮ NENÍ NIKDY DOST!

Přečtěte si rozhovor Zbyška Uhlíka, majitele firmy lasershow.cz., jeho heslo je "Laserů není niky dost"

Jak se vlastně člověk dostane k podnikání s lasery? Začal jste jako clubber, kterému tohle důmyslné zařízení v klubech učarovalo, nebo jste to pojal jako klasický byznys?
Opravdu jsem začal jako clubber, respektive jsem jako DJ hrával techno pod přezdívkou Quark na hodně undergroundových akcích na Vysočině a Středních Čechách, a též jsem jako návštěvník zhruba v roce 1998 jezdil do Brna na halovky typu Citadela nebo Orion Hall, a tam to člověka hodně inspiruje... Takže následně jsem někdy v roce 2006 začal na malých "půlwattových" laserech a postupně jsem si je prostřednictvím firmy Kvant upgradoval na silnější a ještě silnější.

V jakých cenových relacích se tehdy lasery pohybovaly?
Když se budeme bavit právě o těch malých, "půlwattových", tak tam byla ta pořizovací cena v rozmezí 60 – 100.000,- Kč, za což dneska koupíte už "tříwaťák".

Jak se od té doby změnila technologie?
Ty úplně první lasery byly plynové CR-AR a vážily 200 - 300 Kg, ty dnešní už jsou DPSS a diodové a odnesete je v menším kufříku, takže v tomto ohledu se jedná o opravdu velký skok!



Jakým způsobem se o vašich aktivitách v té "nefejsbůkové době" lidi dozvídali?
Byl za tím aktivní marketing typu, že jsem viděl v partylistu nějakou velkou zajímavou akci, tak jsem nelenil, spojil se s daným promotérem a nabídl mu své služby. Lasery jsem pronajímal za poměrně lidové ceny, takže se to v tom rozpočtu pro danou párty celkem i ztratilo... Řádově se jednalo o tisícovky, tedy minimální položky. 

Když jsme u toho dneska tolik populárního mappingu, u vás také platí, že si musíte daný prostor nejprve přesně naměřit, aby byl výsledek co nejlepší? 
Přesně tak. Konturou opíšeme budovu, uděláme 3D projekci a ještě vše zpětně namapujeme, abychom měli jistotu, že to sedí... Ale jsou to jenom kontury, nejsou to plochy. Jinak to děláme v takovém holografickém podání, kdy tu grafiku za pomocí mlhy nastřelíme do speciální tkaniny, tzv. "laser screenu" a v rámci show to následně vystoupí dopředu a ta animace se jakoby vznáší ve vzduchu. To už raději nazývejme grafickou 3D lasershow, což je ideální pro různé městské slavnosti, firemní večírky, otevíračky, výroční akce a tak dále...

Předpokládám, že čím větší prostor, tím lasery více vyniknou... Takže co všechno máte dneska za sebou? Co třeba O2 Arena?
Třeba zrovna tam jsme asistovali u laser show pro Tanec Praha v roce 2010, kdy jsme půjčovali mašiny Vrbíkovi a Vladimirovi 518 nebo loni na Mistrovství extraligy ve floorbale tamtéž, kdy se jednalo o jakousi úvodní show před samotnými zápasy.



Když jsme u toho, tak máte raději vnitřní prostory, nebo naopak ty venkovní? Kde to více vynikne?
Spíše ty vnitřní, protože můžeme vše jednodušeji zamlžit a ta mlha na rozdíl od festivalů nikam neutíká... Navíc se u těch venkovních akcí musíte pořád modlit, aby vyšlo počasí, nepršelo, tedy aby nezmokla technika, aby nám lidi nepodupali dráty a bylo to dobře zabezpečené, aby nefoukalo, což by znamenalo, že by se lasery "schovaly" mimo mlhu, krásně nám to kreslilo, protože občas je to vážně slušná divočina, a aby vše zůstalo v zorném poli všech návštěvníků konkrétní akce.

Odkud čerpáte inspiraci pro svou práci? Existuje něco jako veletrh nebo přímo festival s laserovou tématikou?
V Berlíně se koná na podzim veletrh spolu se soutěžemi a různí "lasermani"se zde předvádí s tím, co umí, každopádně, co se týká synchronizace laserů na hudbu, musím rozhodně vypíchnout crew od Laser Kiev, která to má dneska opravdu všechno dotažené do posledního detailu.

Když jsme u toho, jakým způsobem se vlastně řeší ta synchronizace s muzikou?
Ten software má jakousi časovou osu, do níž si vložíte track nebo klidně i hudební set a přesně do toho setu vkládáte jednotlivé efekty, u nichž je následně potřeba ještě drobná úprava, aby to korespondovalo s rychlostí té skladby, s náladou, takže se to většinou všechno dělá manuálně... 



Kolik času potřebujete před startem akce k tomu, aby pak vše dopadlo na jedničku? Kolik času potřebujete na přípravu?
Pokud se jedná o nějaký náročnější event, jedeme na místo třeba týden dopředu, abychom si obhlédli terén a v den akce se pak všechno odvíjí už jen podle konfigurace laserů, tedy zda na místo vezete šest laserů, osm, nebo dva. Podle toho pak trvá ta celková stavba, příprava a instalace.

Jaké už opravdu kuriózní zakázky máte za sebou?
Pro Stranu zelených jsme před volbami třeba vykreslovali zelené srdce na Pražský hrad, kdy byl laser umístěn na střeše starého nenápadného Peugeota a na Kostel sv. Mikuláše na Malostranském náměstí jsme zase nastřelovali logo jedné firmy v rámci její teambuildingové akce přes celou Vltavu z lavičky před tamní UMPRUMkou.

Předpokládám, že vývoj v oblasti laserové techniky sledujete, tak co je hitem roku 2017?
Firma LOBO přichází se speciálními laserovými moduly, které umožňují, že se paprsky na konci minimálně rozšiřují i při jejich vyslání na obrovskou vzdálenost a stále je přitom vidět jen krásný tenký bod. Takže vše bude ještě ostřejší a i ten barevný balanc ještě hezčí. Další věcí je, že se lasery stále více zmenšují, takže jsou stále více kompaktnější, lehčí a oproti tomu výkonnější. Ke všemu už je dneska můžete řídit i přes WI-FI, takže odpadají stovky kabelů na těch náročnějších instalacích...

Ptal se myclick v září 2016.
foto: archiv